Micron Technology MT48LC8M16A2P-7E:L
MT48LC8M16A2P-7E:L picture photo
Mfg. Part Number
MT48LC8M16A2P-7E:L
Brief Description
IC SDRAM 128MBIT 125MHZ TSOP
Datasheet Download
MT48LC8M16A2P-7E:L.pdf
Availability of MT48LC8M16A2P-7E:L
QUANTITY
MT48LC8M16A2P-7E:L Order Process
Ship out your order
Specifications of MT48LC8M16A2P-7E:L
Internal Part NumberEIS-MT48LC8M16A2P-7E:L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSDRAM
Memory Size128M (8M x 16)
Speed125MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package54-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT48LC8M16A2P-7E:L
Related LinksMT48LC8M1, MT48LC8M16A2P-7E:L Datasheet, Micron Technology Distributor
MT48LC8M16A2P-7E:L Details Description
Related parts for MT48LC8M16A2P-7E:L
CAP FILM 0.15UF 20% 16VDC 1206 datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
IDC CABLE- ASR20B/AE20G/ASR20B datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.05 OHM 5% 25W datasheet.pdf