Micron Technology MT48LC8M16LFF4-10:G
MT48LC8M16LFF4-10:G picture photo
Mfg. Part Number
MT48LC8M16LFF4-10:G
Brief Description
IC SDRAM 128MBIT 100MHZ 54VFBGA
Datasheet Download
MT48LC8M16LFF4-10:G.pdf
Availability of MT48LC8M16LFF4-10:G
QUANTITY
MT48LC8M16LFF4-10:G Order Process
Ship out your order
Specifications of MT48LC8M16LFF4-10:G
Internal Part NumberEIS-MT48LC8M16LFF4-10:G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeMobile LPSDR SDRAM
Memory Size128M (8M x 16)
Speed100MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case54-VFBGA
Supplier Device Package54-VFBGA (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT48LC8M16LFF4-10:G
Related LinksMT48LC8M1, MT48LC8M16LFF4-10:G Datasheet, Micron Technology Distributor
MT48LC8M16LFF4-10:G Details Description
Related parts for MT48LC8M16LFF4-10:G
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
COVER FOR MAXI BLOK HOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 0612 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.52A 120 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf