Samtec, Inc. MTLW-102-05-H-D-155
MTLW-102-05-H-D-155 picture photo
Mfg. Part Number
MTLW-102-05-H-D-155
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 4POS 1.00" DL GOLD
Datasheet Download
MTLW-102-05-H-D-155.pdf
Availability of MTLW-102-05-H-D-155
QUANTITY
MTLW-102-05-H-D-155 Order Process
Ship out your order
Specifications of MTLW-102-05-H-D-155
Internal Part NumberEIS-MTLW-102-05-H-D-155
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFlex Stack, MTLW
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions4
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.155" (3.94mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTLW-102-05-H-D-155
Related LinksMTLW-102-, MTLW-102-05-H-D-155 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
MTLW-102-05-H-D-155 Details Description
Related parts for MTLW-102-05-H-D-155
BOARD DEMO PICDEM4 12F629,16F630 datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 320K FLASH 144LQFP datasheet.pdf
SOFTWARE WEB DOWNLOAD MOD RFU datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD SPDT 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf