| Internal Part Number | EIS-MTLW-106-10-L-D-650 | |
| Number of Positions | 12 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) | |
| Contact Mating Length | 0.650" (16.51mm) | |