Essentra Components (formerly Richco, Inc.) MTNSP-M3-10-3
MTNSP-M3-10-3 picture photo
Mfg. Part Number
MTNSP-M3-10-3
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
HEX STANDOFF M3 NYLON 10MM
Datasheet Download
MTNSP-M3-10-3.pdf
Availability of MTNSP-M3-10-3
QUANTITY
MTNSP-M3-10-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MTNSP-M3-10-3
Internal Part NumberEIS-MTNSP-M3-10-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesMTNSP
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.276" (7.00mm) Hex
Between Board Height0.394" (10.00mm)
Length - Overall0.866" (22.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
PlatingNickel
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTNSP-M3-10-3
MTNSP-M3-10-3 Details Description
Related parts for MTNSP-M3-10-3
DIODE GEN PURP 100V 1A DO41 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
LED 11MM RND 3LED-CLUSTER SUPYEL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 300MA 1.7 OHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
150UF 160V 16X20 datasheet.pdf