TDK-Lambda Americas, Inc. MTW15-51212/V
MTW15-51212/V picture photo
Mfg. Part Number
MTW15-51212/V
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 15W
Datasheet Download
MTW15-51212/V.pdf
Availability of MTW15-51212/V
QUANTITY
MTW15-51212/V Order Process
Ship out your order
Specifications of MTW15-51212/V
Internal Part NumberEIS-MTW15-51212/V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelMTW15.stp
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMTW
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-12V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2A, 300mA, 200mA
Power (Watts)15W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency71%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 1.97" W x 1.02" H (127.0mm x 50.0mm x 26.0mm)
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTW15-51212/V
Related LinksMTW15-, MTW15-51212/V Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
MTW15-51212/V Details Description
Related parts for MTW15-51212/V
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL AD7400 datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CA 62.5/125UMLDS SC TO SC 12.8M1 datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ SLOW DBL PULSE datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 22A 4.2 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf