IXYS Corporation MUBW50-12E8
MUBW50-12E8 picture photo
Mfg. Part Number
MUBW50-12E8
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
MODULE IGBT CBI E3
Datasheet Download
MUBW50-12E8.pdf
Availability of MUBW50-12E8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MUBW50-12E8 Order Process
Ship out your order
Specifications of MUBW50-12E8
Internal Part NumberEIS-MUBW50-12E8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT Type-
ConfigurationThree Phase Inverter with Brake
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)90A
Power - Max350W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max)800µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce3.8nF @ 25V
InputThree Phase Bridge Rectifier
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseE3
Supplier Device PackageE3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MUBW50-12E8
Related LinksMUBW5, MUBW50-12E8 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MUBW50-12E8 Details Description
Related parts for MUBW50-12E8
IDC CABLE - MKS34K/MC34F/MCE34K datasheet.pdf
IC PROC ADPCM 16/24/32K 24-DIP datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 23POS 2.54MM datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 90MA 5.5 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 661X datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE 125V ALARM W/LENS 3.5A datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-PULL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 150W datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf