GeneSiC Semiconductor MURH10020R
MURH10020R picture photo
Mfg. Part Number
MURH10020R
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 200V 100A D-67
Datasheet Download
MURH10020R.pdf
Availability of MURH10020R
QUANTITY
MURH10020R Order Process
Ship out your order
Specifications of MURH10020R
Internal Part NumberEIS-MURH10020R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)75ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 50V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-67
Supplier Device PackageD-67
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MURH10020R
Related LinksMURH1, MURH10020R Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MURH10020R Details Description
Related parts for MURH10020R
TERMINAL TURRET DBL .135"L datasheet.pdf
IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 75A DC datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 274 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 9SRT datasheet.pdf