GeneSiC Semiconductor MURT40010R
MURT40010R picture photo
Mfg. Part Number
MURT40010R
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 100V 400A 3TOWER
Datasheet Download
MURT40010R.pdf
Availability of MURT40010R
QUANTITY
MURT40010R Order Process
Ship out your order
Specifications of MURT40010R
Internal Part NumberEIS-MURT40010R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)400A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 200A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)125ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 50V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseThree Tower
Supplier Device PackageThree Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MURT40010R
Related LinksMURT4, MURT40010R Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MURT40010R Details Description
Related parts for MURT40010R
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT BOX MNT 10POS W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 1210 datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
4WALL TRIPOLARIZ HEADER 100 CONT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART datasheet.pdf
33UF 250V 12,5X20 datasheet.pdf