Recom Power REC7.5-1215DRW/H2/A/M/SMD/CTRL
REC7.5-1215DRW/H2/A/M/SMD/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-1215DRW/H2/A/M/SMD/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN +/-15V
Datasheet Download
REC7.5-1215DRW/H2/A/M/SMD/CTRL.pdf
Availability of REC7.5-1215DRW/H2/A/M/SMD/CTRL
QUANTITY
REC7.5-1215DRW/H2/A/M/SMD/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-1215DRW/H2/A/M/SMD/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC7.5-1215DRW/H2/A/M/SMD/CTRL
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)250mA, 250mA
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-1215DRW/H2/A/M/SMD/CTRL
Related LinksREC7.5-1215DRW/, REC7.5-1215DRW/H2/A/M/SMD/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-1215DRW/H2/A/M/SMD/CTRL Details Description
Related parts for REC7.5-1215DRW/H2/A/M/SMD/CTRL
IC HEX INVERTER 14SO datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU ARM 8KB FLASH 32VQFN datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 2.1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf