| Internal Part Number | EIS-MV036F015M080 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | VI Chip® VTM® | |
| Packaging | Tray | |
| Type | Voltage Transformation Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 36V | |
| Voltage - Input (Max) | 50V | |
| Voltage - Output 1 | 1.5V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 80A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 120W | |
| Voltage - Isolation | 2.25kV (2250V) | |
| Features | OTP, OVP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Size / Dimension | 1.28" L x 0.87" W x 0.27" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm) | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Efficiency | 91.9% | |
| Power (Watts) - Max | 120W | |