Samtec, Inc. MVAS-114-ZSGT-13
MVAS-114-ZSGT-13 picture photo
Mfg. Part Number
MVAS-114-ZSGT-13
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PGA 114POS GOLD
Datasheet Download
MVAS-114-ZSGT-13.pdf
Availability of MVAS-114-ZSGT-13
QUANTITY
MVAS-114-ZSGT-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of MVAS-114-ZSGT-13
Internal Part NumberEIS-MVAS-114-ZSGT-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesMVAS
PackagingBulk
TypePGA
Number of Positions or Pins (Grid)114 (13 x 13)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating30µin (0.76µm)
Contact Material - Mating-
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post30µin (0.76µm)
Contact Material - Post-
Housing Material-
Operating Temperature-
Termination Post Length-
Material Flammability Rating-
Current Rating-
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVAS-114-ZSGT-13
Related LinksMVAS-114, MVAS-114-ZSGT-13 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
MVAS-114-ZSGT-13 Details Description
Related parts for MVAS-114-ZSGT-13
CONN HEADER 46POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
JFET P-CH 40V 0.35W TO92 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-9VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
FL 81MM BAR LIGHT DIFFUSER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .156 EYELET 36POS datasheet.pdf