United Chemi-Con MVE16VC151MF80TP
MVE16VC151MF80TP picture photo
Mfg. Part Number
MVE16VC151MF80TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
MVE16VC151MF80TP.pdf
Availability of MVE16VC151MF80TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MVE16VC151MF80TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MVE16VC151MF80TP
Internal Part NumberEIS-MVE16VC151MF80TP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMVE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.094 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current100mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVE16VC151MF80TP
Related LinksMVE16VC1, MVE16VC151MF80TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVE16VC151MF80TP Details Description
Related parts for MVE16VC151MF80TP
SWITCH MINI SPDT PLUNG SILV PCB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMC datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 176POS TYPE D VERT datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 8.8PF 100V U2J 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 17POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBLASSY MINI HVL 7WAY DIS TO PIG datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 60V AXIAL datasheet.pdf