United Chemi-Con MVE50VC221MJ10TP
MVE50VC221MJ10TP picture photo
Mfg. Part Number
MVE50VC221MJ10TP
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
MVE50VC221MJ10TP.pdf
Availability of MVE50VC221MJ10TP
QUANTITY
MVE50VC221MJ10TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MVE50VC221MJ10TP
Internal Part NumberEIS-MVE50VC221MJ10TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMVE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.055 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current375mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVE50VC221MJ10TP
Related LinksMVE50VC2, MVE50VC221MJ10TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVE50VC221MJ10TP Details Description
Related parts for MVE50VC221MJ10TP
CONN BACKSHELL DB25 STR METAL datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
C/A DUP SC/MT-RJ SM2M1 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 2K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 56.9 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf