United Chemi-Con MVH63VC10RMH63TP
MVH63VC10RMH63TP picture photo
Mfg. Part Number
MVH63VC10RMH63TP
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
MVH63VC10RMH63TP.pdf
Availability of MVH63VC10RMH63TP
QUANTITY
MVH63VC10RMH63TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MVH63VC10RMH63TP
Internal Part NumberEIS-MVH63VC10RMH63TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.3 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current42mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.248" (6.30mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVH63VC10RMH63TP
Related LinksMVH63VC1, MVH63VC10RMH63TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVH63VC10RMH63TP Details Description
Related parts for MVH63VC10RMH63TP
IC REG BUCK 1.5V 0.3A SYNC SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENS 30KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 205MA 3.5 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
KEY SW 2NO datasheet.pdf
2900UF 40V 35X54 85C ST datasheet.pdf