3M MVU14-250DMFK
MVU14-250DMFK picture photo
Mfg. Part Number
MVU14-250DMFK
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
MVU14-250DMFK.pdf
Availability of MVU14-250DMFK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MVU14-250DMFK Order Process
Ship out your order
Specifications of MVU14-250DMFK
Internal Part NumberEIS-MVU14-250DMFK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesScotchlok™
PackagingBulk
Terminal TypeStacked
GenderFemale and Male
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.870" (22.10mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge14-16 AWG
InsulationNon-Mating End Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesButted Seam
ColorBlue
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.170" (4.32mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVU14-250DMFK
Related LinksMVU14-, MVU14-250DMFK Datasheet, 3M Distributor
MVU14-250DMFK Details Description
Related parts for MVU14-250DMFK
IC RCVR IR FOR DATA COMM 8SOIC datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 4DSBGA datasheet.pdf
SERIAL CONVERT MOD RS232C/RS485 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
TM3156K016BEBA datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf