3M MVU18-10FBX-BOTTLE
MVU18-10FBX-BOTTLE picture photo
Mfg. Part Number
MVU18-10FBX-BOTTLE
Manufacturer
Product Category
Terminals - Spade Connectors
Brief Description
CONN FORK BLOCK INSUL #10 100PC
Datasheet Download
MVU18-10FBX-BOTTLE.pdf
Availability of MVU18-10FBX-BOTTLE
QUANTITY
MVU18-10FBX-BOTTLE Order Process
Ship out your order
Specifications of MVU18-10FBX-BOTTLE
Internal Part NumberEIS-MVU18-10FBX-BOTTLE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Spade Connectors
SeriesScotchlok™
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
Stud/Tab Size10 Stud
Width - Outer Edges0.300" (7.62mm)
Length - Overall0.850" (21.59mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationInsulated
FeaturesButted Seam
ColorRed
Contact FinishTin
Contact MaterialCopper, ETP
Insulation Diameter0.145" (3.68mm)
Material - InsulationVinyl
Length - Ring Center to Termination0.250" (6.35mm)
Length - Termination0.450" (11.43mm)
Tongue Inside Opening-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVU18-10FBX-BOTTLE
Related LinksMVU18-10F, MVU18-10FBX-BOTTLE Datasheet, 3M Distributor
MVU18-10FBX-BOTTLE Details Description
Related parts for MVU18-10FBX-BOTTLE
CONN HEADER .100 DUAL R/A 50POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 18POS datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 4.2MM R/A GOLD datasheet.pdf
FERRITE CHIP 330 OHM 1700MA 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
LED CBI 2MM BI-LEVEL Y,Y datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 7POS HL LOW PR datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
150UF 200V 18X25 datasheet.pdf
3,3UF 40V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf