ICCNEXERGY MWA220018A-13A
MWA220018A-13A picture photo
Mfg. Part Number
MWA220018A-13A
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 220W
Datasheet Download
MWA220018A-13A.pdf
Availability of MWA220018A-13A
QUANTITY
MWA220018A-13A Order Process
Ship out your order
Specifications of MWA220018A-13A
Internal Part NumberEIS-MWA220018A-13A
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesMWA220
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)12.2A
Power (Watts)220W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsMedical
Efficiency90%
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorRectangular, 6 Position
Size / Dimension8.20" L x 2.90" W x 1.60" H (208.0mm x 73.0mm x 39.0mm)
ApprovalsCB, CE, cTUVus
Power (Watts) - Max220W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length48" (1.22m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MWA220018A-13A
Related LinksMWA2200, MWA220018A-13A Datasheet, ICCNEXERGY Distributor
MWA220018A-13A Details Description
Related parts for MWA220018A-13A
CONN HDR DUAL 80POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 500MW DO35 datasheet.pdf
EDGECARD 120POS PCI32 .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.28KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 104MM datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
PCIE M.2 67P SMT3.2MM B KEY datasheet.pdf
XFMR CM-FLYBACK 20W EP13 datasheet.pdf