CTS Electronic Components MXO45-2C-2M4576
MXO45-2C-2M4576 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45-2C-2M4576
Brief Description
OSC XO 2.4576MHZ HCMOS TTL PIN
Datasheet Download
MXO45-2C-2M4576.pdf
Availability of MXO45-2C-2M4576
QUANTITY
MXO45-2C-2M4576 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45-2C-2M4576
Internal Part NumberEIS-MXO45-2C-2M4576
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMXO45(T) Series RoHS Cert
Standard Package50
TypeXO (Standard)
Frequency2.4576MHz
Function-
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)26mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height0.240" (6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45-2C-2M4576
Related LinksMXO45-2, MXO45-2C-2M4576 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45-2C-2M4576 Details Description
Related parts for MXO45-2C-2M4576
RES SMD 115 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 1.5A DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 7.3A 15 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAM ROLLER datasheet.pdf
CAP FILM 3.6UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf