CTS Electronic Components MXO45-2C-6M1440
MXO45-2C-6M1440 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45-2C-6M1440
Brief Description
OSC XO 6.144MHZ HCMOS TTL PC PIN
Datasheet Download
MXO45-2C-6M1440.pdf
Availability of MXO45-2C-6M1440
QUANTITY
MXO45-2C-6M1440 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45-2C-6M1440
Internal Part NumberEIS-MXO45-2C-6M1440
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMXO45(T) Series RoHS Cert
Standard Package50
TypeXO (Standard)
Frequency6.144MHz
Function-
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)26mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height0.240" (6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45-2C-6M1440
Related LinksMXO45-2, MXO45-2C-6M1440 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45-2C-6M1440 Details Description
Related parts for MXO45-2C-6M1440
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
CABLE SHLD M-R/A F 5POS PUR 2.0M datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 10NS 208CABGA datasheet.pdf
110 XC KIT,50 PR,W/LEGS,4&5 PR datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
UC200 TENSION GAUGE datasheet.pdf
WHC-52 HOT AIR TIP 70-01-52 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
4700UF 10V 18X30MM 105C 10000H datasheet.pdf