Vishay/BCcomponents SFR16S0001301JR500
SFR16S0001301JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001301JR500
Brief Description
RES 1.3K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001301JR500.pdf
Availability of SFR16S0001301JR500
QUANTITY
SFR16S0001301JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001301JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001301JR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001301JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001301JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001301JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001301JR500
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
EDGECARD 182PS .050 SMD W/O POST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
100 KK BKWY HDR RA POLZ STD 6POS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.4A 57 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
UPGRADE KIT BENCH datasheet.pdf
CAP FILM 82UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf