CTS Electronic Components MXO45HST-3I-2M5600
MXO45HST-3I-2M5600 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45HST-3I-2M5600
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 2.56MHZ HCMOS TTL PC PIN
Datasheet Download
MXO45HST-3I-2M5600.pdf
Availability of MXO45HST-3I-2M5600
QUANTITY
MXO45HST-3I-2M5600 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45HST-3I-2M5600
Internal Part NumberEIS-MXO45HST-3I-2M5600
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesMXO45HXT
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency2.56MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)26mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height0.250" (6.35mm)
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45HST-3I-2M5600
Related LinksMXO45HST-, MXO45HST-3I-2M5600 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45HST-3I-2M5600 Details Description
Related parts for MXO45HST-3I-2M5600
CONN HEADER .100 DUAL STR 18POS datasheet.pdf
IC 3-5.5V LINE DRVR/RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS DELTA IDC datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 10K 20TSSOP datasheet.pdf
IGBT 1200V 10A 55W DPAK datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A datasheet.pdf