Omron Automation & Safety MY4N-AC100/110
MY4N-AC100/110 picture photo
Mfg. Part Number
MY4N-AC100/110
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V
Datasheet Download
MY4N-AC100/110.pdf
Availability of MY4N-AC100/110
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MY4N-AC100/110 Order Process
Ship out your order
Specifications of MY4N-AC100/110
Internal Part NumberEIS-MY4N-AC100/110
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10mA
Coil Voltage110VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VAC
Turn Off Voltage (Min)33 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.1 VA
Coil Resistance3.75 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MY4N-AC100/110
Related LinksMY4N-AC, MY4N-AC100/110 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MY4N-AC100/110 Details Description
Related parts for MY4N-AC100/110
DIODE ZENER 9.1V 1W DO214AC datasheet.pdf
IC COMP MAGNITUDE 4BIT 16-SOIC datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 0.24 OHM 5% AXL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 8A TO220AC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
D4SL-N3GFA-DN datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 224MA 3.7 OHM SMD datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 110V 30A 55HX datasheet.pdf
OSC MEMS 66.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf