United Chemi-Con MZA6.3VC47RMD61TP
MZA6.3VC47RMD61TP picture photo
Mfg. Part Number
MZA6.3VC47RMD61TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
MZA6.3VC47RMD61TP.pdf
Availability of MZA6.3VC47RMD61TP
QUANTITY
MZA6.3VC47RMD61TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MZA6.3VC47RMD61TP
Internal Part NumberEIS-MZA6.3VC47RMD61TP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMZA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current90mA
Impedance1.35 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MZA6.3VC47RMD61TP
Related LinksMZA6.3VC, MZA6.3VC47RMD61TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MZA6.3VC47RMD61TP Details Description
Related parts for MZA6.3VC47RMD61TP
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 15/16POS DUAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A SSMINI3 datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf