Hammond Manufacturing N1J10104
N1J10104 picture photo
Mfg. Part Number
N1J10104
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX STEEL GRAY 10"L X 10"W
Datasheet Download
N1J10104.pdf
Availability of N1J10104
QUANTITY
N1J10104 Order Process
Ship out your order
Specifications of N1J10104
Internal Part NumberEIS-N1J10104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCustomize Your Enclosure
3D ModelN1J10104.stpN1J10104.dxf
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
SeriesN1J
Container TypeBox
Size / Dimension10.000" L x 10.000" W (254.00mm x 254.00mm)
Height4.000" (101.60mm)
Area (L x W)100" (645cm)
DesignHinged Door, Lid
MaterialMetal, Steel
ColorGray
Thickness16 Gauge
FeaturesInterior Panels
RatingsIP20, NEMA 1, UL-508
Material Flammability Rating-
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N1J10104
Related LinksN1J1, N1J10104 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
N1J10104 Details Description
Related parts for N1J10104
IDC CABLE - HKR20H/AE20M/HPK20H datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 365 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 13.8VOUT 25W datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf