3M N2530-50K2RB
N2530-50K2RB picture photo
Mfg. Part Number
N2530-50K2RB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
30/HDR/LP/PR/RA
Datasheet Download
N2530-50K2RB.pdf
Availability of N2530-50K2RB
QUANTITY
N2530-50K2RB Order Process
Ship out your order
Specifications of N2530-50K2RB
Internal Part NumberEIS-N2530-50K2RB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package336
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series2500
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.243" (6.17mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N2530-50K2RB
Related LinksN2530-, N2530-50K2RB Datasheet, 3M Distributor
N2530-50K2RB Details Description
Related parts for N2530-50K2RB
IC REG LDO 10V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.3UF 1% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECT 2.2V INV CMOS SMD datasheet.pdf
IC FREQ SYNTHESIZER 20TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
SR HDR .197DE 18 ASY ST GLD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
TIME DELAY REL datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 1210 datasheet.pdf