| Internal Part Number | EIS-N74F125D,623 | |
| Product Training Modules | Logic Packages | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 05/Jul/2015 Multiple Devices Revision 30/Jun/2015 | |
| PCN Packaging | 2 Year Datecode Control 20/Jul/2013 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers | |
| Series | 74F | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Logic Type | Buffer/Line Driver, Non-Inverting | |
| Number of Elements | 4 | |
| Number of Bits per Element | 1 | |
| Current - Output High, Low | 15mA, 64mA | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |