| Internal Part Number | EIS-N74F240DB,112 | |
| Product Training Modules | Logic Packages | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 05/Jul/2015 Multiple Devices Revision 30/Jun/2015 | |
| Standard Package | 66 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers | |
| Series | 74F | |
| Packaging | Tube | |
| Logic Type | Buffer/Line Driver, Inverting | |
| Number of Elements | 2 | |
| Number of Bits per Element | 4 | |
| Current - Output High, Low | 15mA, 64mA | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | |
| Supplier Device Package | 20-SSOP | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | N74F240DB,112 | |
 | 552243-1 | ASSY, PLUG, 64 POS, VERT MTG | datasheet.pdf | |