NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. N74F244BD,623
N74F244BD,623 picture photo
Mfg. Part Number
N74F244BD,623
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC
Datasheet Download
N74F244BD,623.pdf
Availability of N74F244BD,623
QUANTITY
N74F244BD,623 Order Process
Ship out your order
Specifications of N74F244BD,623
Internal Part NumberEIS-N74F244BD,623
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Jul/2015
Multiple Devices Revision 30/Jun/2015
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74F
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low15mA, 64mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N74F244BD,623
N74F244BD,623 Details Description
Related parts for N74F244BD,623
RES SMD 3.3M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.54KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC 8-IN MUX HS CMOS 16-SOIC datasheet.pdf
DF11 .ABDWF100C0.0010.01 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 422 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 20A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CABLE 15COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf