NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. N74F245D,602
N74F245D,602 picture photo
Mfg. Part Number
N74F245D,602
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC
Datasheet Download
N74F245D,602.pdf
Availability of N74F245D,602
QUANTITY
N74F245D,602 Order Process
Ship out your order
Specifications of N74F245D,602
Internal Part NumberEIS-N74F245D,602
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Jul/2015
PCN PackagingDate Code Extended 18/Jul/2013
Standard Package38
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74F
PackagingTube
Logic TypeTransceiver, Non-Inverting
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
Current - Output High, Low3mA, 24mA; 15mA, 64mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N74F245D,602
N74F245D,602 Details Description
Related parts for N74F245D,602
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 85A DO203AB datasheet.pdf
CONN PLUG WATERPROOF 5POS MALE datasheet.pdf