Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NB0805SB104JR
NB0805SB104JR picture photo
Mfg. Part Number
NB0805SB104JR
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 0805
Datasheet Download
NB0805SB104JR.pdf
Availability of NB0805SB104JR
QUANTITY
NB0805SB104JR Order Process
Ship out your order
Specifications of NB0805SB104JR
Internal Part NumberEIS-NB0805SB104JR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesNB0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C100k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±1%
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/853977K
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Power - Max-
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NB0805SB104JR
NB0805SB104JR Details Description
Related parts for NB0805SB104JR
FLEX CABLE - AFG13G/AF13/AFG13G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADG901 datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 3% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
NET+WORKS MULTI ONE SEAT NET+50 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
INDUCTOR 11.0A 22.0UH SMT datasheet.pdf