ON Semiconductor NCP1117DT285G
NCP1117DT285G picture photo
Mfg. Part Number
NCP1117DT285G
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 1A DPAK
Datasheet Download
NCP1117DT285G.pdf
Availability of NCP1117DT285G
QUANTITY
NCP1117DT285G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1117DT285G
Internal Part NumberEIS-NCP1117DT285G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1.07V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1117DT285G
Related LinksNCP111, NCP1117DT285G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1117DT285G Details Description
Related parts for NCP1117DT285G
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST RED datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.05M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT WHEEL PLUNG SPDTX2 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 2MM SMD R/A datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 135W 8A M173 datasheet.pdf