ON Semiconductor NCP1117ST25T3
NCP1117ST25T3 picture photo
Mfg. Part Number
NCP1117ST25T3
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223
Datasheet Download
NCP1117ST25T3.pdf
Availability of NCP1117ST25T3
QUANTITY
NCP1117ST25T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1117ST25T3
Internal Part NumberEIS-NCP1117ST25T3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2007
Standard Package4,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1.07V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1117ST25T3
Related LinksNCP111, NCP1117ST25T3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1117ST25T3 Details Description
Related parts for NCP1117ST25T3
CAP CER 0.50PF 25V C0K 0201 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
3.5MM TO XLR ADAPTER datasheet.pdf
METAL P-CLAMP datasheet.pdf
SMT 8P8C WITH SHIELD 1 PORT datasheet.pdf
SENSTHERMOHD3 80C 6W BREAK datasheet.pdf