| Internal Part Number | EIS-NCP1217P133 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 03/Jan/2008 | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | No | |
| Voltage - Breakdown | - | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | 12.8V | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 7.6 V ~ 16 V | |
| Duty Cycle | 74% | |
| Frequency - Switching | 133kHz | |
| Power (Watts) | - | |
| Fault Protection | Over Load, Over Temperature, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads | |