ON Semiconductor NCP1400ASN30T1
NCP1400ASN30T1 picture photo
Mfg. Part Number
NCP1400ASN30T1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BOOST 3V 0.1A 5TSOP
Datasheet Download
NCP1400ASN30T1.pdf
Availability of NCP1400ASN30T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP1400ASN30T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1400ASN30T1
Internal Part NumberEIS-NCP1400ASN30T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Jan/2008
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Up
Output ConfigurationPositive
TopologyBoost
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)0.8V
Voltage - Input (Max)3V
Voltage - Output (Min/Fixed)3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output100mA (Switch)
Frequency - Switching180kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1400ASN30T1
Related LinksNCP1400, NCP1400ASN30T1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1400ASN30T1 Details Description
Related parts for NCP1400ASN30T1
FIXED IND 82UH 4.8A 49 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PCB SNAP ON FEET TS-35 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .127M 6POS datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D4SL-N2QFG-DN datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TNC STRAIGHT CRIMP JACK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER 30A datasheet.pdf