ON Semiconductor NCP1400ASN45T1G
NCP1400ASN45T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP1400ASN45T1G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BOOST 4.5V 0.1A 5TSOP
Datasheet Download
NCP1400ASN45T1G.pdf
Availability of NCP1400ASN45T1G
QUANTITY
NCP1400ASN45T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1400ASN45T1G
Internal Part NumberEIS-NCP1400ASN45T1G
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Up
Output ConfigurationPositive
TopologyBoost
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)0.8V
Voltage - Input (Max)4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)4.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output100mA (Switch)
Frequency - Switching180kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)