ON Semiconductor NCP154MX100180TAG
NCP154MX100180TAG picture photo
Mfg. Part Number
NCP154MX100180TAG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1V/1.8V 0.3A DL 8XDFN
Datasheet Download
NCP154MX100180TAG.pdf
Availability of NCP154MX100180TAG
QUANTITY
NCP154MX100180TAG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP154MX100180TAG
Internal Part NumberEIS-NCP154MX100180TAG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginXDFN Pkg Devices Assembly Site 28/Oct/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1V, 1.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)-, 0.335V @ 300mA
Number of Regulators2
Voltage - Input1.9 V ~ 5.25 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-XFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-XDFN (1.6x1.2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP154MX100180TAG
Related LinksNCP154MX, NCP154MX100180TAG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP154MX100180TAG Details Description
Related parts for NCP154MX100180TAG
FIXED IND 12MH 50MA 100 OHM TH datasheet.pdf
CONN RECEPT 21POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2A 125VAC 63VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 600MA 1.19 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
BOLSTER PLATE ASSY datasheet.pdf
RES SMD 62.6K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 100C S 3" YEL JACKS NI datasheet.pdf