Cornell Dubilier Electronics 940C6P33K
940C6P33K picture photo
Mfg. Part Number
940C6P33K
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 10% 600VDC AXIAL
Datasheet Download
940C6P33K.pdf
Availability of 940C6P33K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
940C6P33K Order Process
Ship out your order
Specifications of 940C6P33K
Internal Part NumberEIS-940C6P33K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC600V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.532" Dia x 1.339" L (13.50mm x 34.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)940C6P33K
Related Links940C, 940C6P33K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
940C6P33K Details Description
Related parts for 940C6P33K
RES SMD 3 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONN SOCKET CONT 16-20AWG TIN datasheet.pdf
TRANSFORMR COMMERCIAL CURRENT RL datasheet.pdf
SMARTGLOW MINI W/ FLASHLIGHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
IC REG BUCK 4.95V 0.2A DL 16DIP datasheet.pdf