ON Semiconductor NCP4682HMU28TCG
NCP4682HMU28TCG picture photo
Mfg. Part Number
NCP4682HMU28TCG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A 4UDFN
Datasheet Download
NCP4682HMU28TCG.pdf
Availability of NCP4682HMU28TCG
QUANTITY
NCP4682HMU28TCG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP4682HMU28TCG
Internal Part NumberEIS-NCP4682HMU28TCG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.24V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.25V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package4-UDFN (1.0x1.0)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP4682HMU28TCG
Related LinksNCP4682, NCP4682HMU28TCG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP4682HMU28TCG Details Description
Related parts for NCP4682HMU28TCG
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 20-24 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
BOX ALUMINUM NAT 30"L X 24"W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 0.976 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 841FCBGA datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FPGA 336 I/O 672FBGA datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 20% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf