ON Semiconductor NCP502SN36T1G
NCP502SN36T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP502SN36T1G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.6V 80MA 5TSOP
Datasheet Download
NCP502SN36T1G.pdf
Availability of NCP502SN36T1G
QUANTITY
NCP502SN36T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP502SN36T1G
Internal Part NumberEIS-NCP502SN36T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.6V
Current - Output80mA
Voltage - Dropout (Typical)0.85V @ 80mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP502SN36T1G
Related LinksNCP502, NCP502SN36T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP502SN36T1G Details Description
Related parts for NCP502SN36T1G
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 1206 datasheet.pdf
BANANA PLUG SAFETY COLLAR RED datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 44SOJ datasheet.pdf
INSERT FEMALE 4+2POS+1GND SCREW datasheet.pdf
MICROFIT BMI RA DR HDR TIN 20CKT datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
RES 40K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf