ON Semiconductor NCP508MT15TBG
NCP508MT15TBG picture photo
Mfg. Part Number
NCP508MT15TBG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 50MA 6WDFN
Datasheet Download
NCP508MT15TBG.pdf
Availability of NCP508MT15TBG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP508MT15TBG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP508MT15TBG
Internal Part NumberEIS-NCP508MT15TBG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output50mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 50mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WFDFN
Supplier Device Package6-WDFN (1.5x1.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP508MT15TBG
Related LinksNCP508, NCP508MT15TBG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP508MT15TBG Details Description
Related parts for NCP508MT15TBG
FIXED IND 22UH 800MA 290 MOHM datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.040DIA GOLD datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 30V 1.85A RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 48POS 2MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 40MA 105 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
MONO CRIMP SUBMIN COAX datasheet.pdf
IC ATTENUATOR 5BIT 1DB 24-QFN datasheet.pdf
COMPACT FLASH CARD 32GB datasheet.pdf
470UF 25V 12,5X30MM 85C 15000H datasheet.pdf