ON Semiconductor NCP508MT25TBG
NCP508MT25TBG picture photo
Mfg. Part Number
NCP508MT25TBG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 50MA 6WDFN
Datasheet Download
NCP508MT25TBG.pdf
Availability of NCP508MT25TBG
QUANTITY
NCP508MT25TBG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP508MT25TBG
Internal Part NumberEIS-NCP508MT25TBG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output50mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 50mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WFDFN
Supplier Device Package6-WDFN (1.5x1.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP508MT25TBG
Related LinksNCP508, NCP508MT25TBG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP508MT25TBG Details Description
Related parts for NCP508MT25TBG
CAP CER 1.2UF 100V X7R 2225 datasheet.pdf
CODEWHEEL 3CH 500CPR 5/32" datasheet.pdf
HANDLE RND 0.312"DIA 1.75"H BRSS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 104K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED datasheet.pdf
SENSOR PHOTO NPN 2-25MM 12-24VDC datasheet.pdf
MICRO FINE CHISEL 30 0.8MM datasheet.pdf