ON Semiconductor NCP551SN33T1
NCP551SN33T1 picture photo
Mfg. Part Number
NCP551SN33T1
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A 5TSOP
Datasheet Download
NCP551SN33T1.pdf
Availability of NCP551SN33T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP551SN33T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP551SN33T1
Internal Part NumberEIS-NCP551SN33T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 20/Aug/2008
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.04V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C