ON Semiconductor NCP553SQ27T1G
NCP553SQ27T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP553SQ27T1G
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 80MA SC82AB
Datasheet Download
NCP553SQ27T1G.pdf
Availability of NCP553SQ27T1G
QUANTITY
NCP553SQ27T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP553SQ27T1G
Internal Part NumberEIS-NCP553SQ27T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesNOCAP™
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output80mA
Voltage - Dropout (Typical)0.75V @ 80mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-82A, SOT-343
Supplier Device PackageSC-82AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP553SQ27T1G
Related LinksNCP553, NCP553SQ27T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP553SQ27T1G Details Description
Related parts for NCP553SQ27T1G
IDC CABLE - MSR34K/MC34G/MCF34K datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 28AWG 1000' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf