ON Semiconductor NCP584HSN12T1
NCP584HSN12T1 picture photo
Mfg. Part Number
NCP584HSN12T1
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.2A SOT23-5
Datasheet Download
NCP584HSN12T1.pdf
Availability of NCP584HSN12T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP584HSN12T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP584HSN12T1
Internal Part NumberEIS-NCP584HSN12T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP584HSN12T1
Related LinksNCP584, NCP584HSN12T1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP584HSN12T1 Details Description
Related parts for NCP584HSN12T1
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW TSFP-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 85.6K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 24X84" A MED datasheet.pdf
RES 5 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 14-16AWG GOLD datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf