ON Semiconductor NCP690MN18T2GEVB
NCP690MN18T2GEVB picture photo
Mfg. Part Number
NCP690MN18T2GEVB
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Linear Voltage Regulators
Brief Description
BOARD EVAL NCP690 1.8V
Datasheet Download
NCP690MN18T2GEVB.pdf
Availability of NCP690MN18T2GEVB
QUANTITY
NCP690MN18T2GEVB Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP690MN18T2GEVB
Internal Part NumberEIS-NCP690MN18T2GEVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesNCP690MN18T2GEVB Schematic
NCP690MN18T2GEVB Gerber Files
NCP690MN18T2GEVB Bill of Materials
Development Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Linear Voltage Regulators
Series-
Channels per IC1 - Single
Voltage - Output1.8V
Current - Output1A
Voltage - Input-
Regulator TypePositive Fixed
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartNCP690
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP690MN18T2GEVB
Related LinksNCP690MN, NCP690MN18T2GEVB Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP690MN18T2GEVB Details Description
Related parts for NCP690MN18T2GEVB
THYRISTOR 275V 400A DO-214AA datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SIDACTOR BI 25V 400A TO-92 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 2.84A 44 MOHM SMD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 1A AC/DC datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf