ON Semiconductor NCP693DMN12TCG
NCP693DMN12TCG picture photo
Mfg. Part Number
NCP693DMN12TCG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 1A 6UDFN
Datasheet Download
NCP693DMN12TCG.pdf
Availability of NCP693DMN12TCG
QUANTITY
NCP693DMN12TCG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP693DMN12TCG
Internal Part NumberEIS-NCP693DMN12TCG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.87V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-UFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-UDFN (1.8x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP693DMN12TCG
Related LinksNCP693D, NCP693DMN12TCG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP693DMN12TCG Details Description
Related parts for NCP693DMN12TCG
IC DRIVER/RECEIVER DUAL 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
MCP6.3 RECEP HSG4P datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 300W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XLAMP CXA1816 LED datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SENSTHERMOHD3 45C 6W MAKE datasheet.pdf
1200UF 63V 22X25 datasheet.pdf