Vishay/Dale RN50C5621FBSL
RN50C5621FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C5621FBSL
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C5621FBSL.pdf
Availability of RN50C5621FBSL
QUANTITY
RN50C5621FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C5621FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C5621FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C5621FBSL
Related LinksRN50C5, RN50C5621FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C5621FBSL Details Description
Related parts for RN50C5621FBSL
RES 4.7 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 14.5VC DO214AA datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 20pF 20 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 TINLEAD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 500V NP0 1825 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 23 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 2.048MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HMIK PLAPC-HOOD BEL SCREWS 14P B datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf