ON Semiconductor NCP700BSN18T1G
NCP700BSN18T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP700BSN18T1G
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.2A 5TSOP
Datasheet Download
NCP700BSN18T1G.pdf
Availability of NCP700BSN18T1G
QUANTITY
NCP700BSN18T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP700BSN18T1G
Internal Part NumberEIS-NCP700BSN18T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP700BSN18T1G
Related LinksNCP700B, NCP700BSN18T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP700BSN18T1G Details Description
Related parts for NCP700BSN18T1G
RELAY GEN PURPOSE SPST 3A 18V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 2% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES MO 1/2W 110 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY DIGTL NEGATIVE 12-24VDC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 10MSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf