ON Semiconductor NCP706MX21TAG
NCP706MX21TAG picture photo
Mfg. Part Number
NCP706MX21TAG
Brief Description
IC REG LDO 2.1V 1A 8XDFN
Datasheet Download
NCP706MX21TAG.pdf
Availability of NCP706MX21TAG
QUANTITY
NCP706MX21TAG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP706MX21TAG
Internal Part NumberEIS-NCP706MX21TAG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video File2.1V, 1% Precision Low Dropout Voltage Regulator Evaluation Board - NCP706MX21TAGEVB Test Procedure
PCN Assembly/OriginNCP706 Qualification 06/May/2015
XDFN Pkg Devices Assembly Site 28/Oct/2015
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.1V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.4 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-XFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-XDFN (1.6x1.2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP706MX21TAG
Related LinksNCP706, NCP706MX21TAG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP706MX21TAG Details Description
Related parts for NCP706MX21TAG
Connector Plug USB TypeA 2.0 4 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 160MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 50POS .100 SRT AU datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 300MA 210 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.83M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DSUB 50 M PCB R/A G50 ZINC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A datasheet.pdf